W dzielnicy Zabobrze, w rejonie sklepu Leroy Merlin powstaje nowa atrakcja dla rowerzystów. Pumptruck czyli specjalny tor do jazdy rowerem, wyprofilowany jest w sposób umożliwiający jazdę bez pedałownia. Serie muld i zakrętów przy odpowiedniej pracy ciałem, pozwalają ponownie nabierać prędkości.
Planowany termin realizacji inwestycji to listopad 2018 r. Roboty budowlane obejmą:
- zagospodarowanie placu PUMPTRACK na który składać się będą: Mini Pomptrack dla dzieci i początkujących oraz Flow Track dla zaawansowanych, a także zainwestowanie towarzyszące - placu do rekreacji, oświetlenia i zieleni,
- wykonie ścieżki rowerowej stanowiącej łącznik placu PUMPTRACK ze ścieżką rowerową przy ul. Kilara.
Pumptrack ma być dostępny również dla jeżdżących na rolkach, wrotkach i deskorolkach.
W dniu 11 czerwca została podpisana umowa na budowę sieci karkonoskich singletracków. Trasy przebiegać będa przez teren miasta Jelenia Góra, Karkonoskiego Parku Narodowego i okolicznych gmin. W imieniu miasta Jelenia Góra umowę podpisał zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. Wykonawcą będzie firma Arek Bike Camp Arkadiusz Perin z Ustronia. Prace o wartości ok. 4,5 mln zakończyć się mają do lutego 2019 roku. Projektowi patronuje i kibicuje wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska. Więcej w relacji telewizji Strirmeo.TV:
W najbliższych miesiącach, sieć tras rowerowych typu singletrack powstanie w Górach Kaczawskich - paśmie górskim, które podobnie jak Karkonosze otacza Kotlinę Jeleniogórską.
Kaczawskie singletracki powstaną w ramach projektu „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych” dofinansowanego z środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dokumentacja przetargowa na budowę karkonoskich singletracków zdradziła nam oficjalną nazwę przedsięwzięcia: Pasmo rowerowe Olbrzymy.
Nazwa nawiązuje do dawnego określenia Karkonoszy - Góry Olbrzymie (z niemieckiego Riesengebirge) lub Góry Olbrzymów, wywodzącego się z jeszcze dawniejszej, łacińskiej nazwy Montes Gigantei.
Nazwy nadano również projektowanym trasom rowerowym. Inspiracją dla nazw były demony ze słowiańskich legend: Doppler , Perun, Utopiec, Zmora, Borowy, Poświst, Skarbek, Licho, Błotnik, Rokitnik, Skrzat, Jaga, Leszy, Czart. Miejmy nadzieję, że dogadają się z karkonoskim Duchem Gór - Liczyrzepą i pasmo rowerowe Olbrzymy powstanie bez przeszkód.
Miasto Jelenia Góra ogłosiło przetarg na realizację singletracków. Roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia obejmą: budowę i przebudowę dróg oraz ścieżek leśnych na ścieżki rowerowe MTB o łącznej długości ok. 70 km i szerokości do 1 m, w tym: ok. 45 km ścieżek do wykonania i 25 km tras po istniejących drogach leśnych.
Ścieżki przebiegają przez teren gmin Jelenia Góra, Podgórzyn i Piechowice. Część tras zlokalizowana jest na terenach leśnych należących do Karkonoskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Śnieżka i Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Z uwagi na wartości przyrodnicze terenu, prace odbywać się będą pod nadzorem przyrodniczym z zakresu botaniki oraz ornitologii. Termin składania ofert to 27 kwietnia 2018 roku. Roboty budowlane należy wykonać zgodnie z projektem wykonanym w lutym 2018 r. przez Fundację POMBA.
Karkonoski Park Narodowy (KPN) powstał w 1959 roku. Zajmuje obszar o powierzchni blisko 6 tyś. ha, położony bezpośrednio przy granicy z Czechami. W 1992 roku wraz z czeskim Krkonošským národním parkiem (KRNAP) stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MAB).
Karkonoski Park Narodowy powstał w celu ochrony najcenniejszych ekosystemów Karkonoszy. Obejmuje główny grzbiet Karkonoszy - najwyższego pasma Sudetów. Charakterystyczna cechą rzeźby Karkonoszy sa rozległe zrównania wierzchowinowe, na których utworzyły się unikalne torfowiska wysokie.
Do Karkonoskiego Parku Narodowego, przez teren którego przebiega część tras singletracków obowiązują bilety wstępu. Bilety kupić można w punktach biletowych - w rejonie Sobieszowa jest to punkt u podnóża Chojnika, u zbiegu wszystkich szlaków turystycznych, a w okresie letnim dodatkowo na Przełęczy Żarskiej. Park udostępnia również możliwości zakupu biletu on-line kpn.eparki.pl.